Preskočiť na hlavný obsah

Moje výstupy na Lysú

1: 7. júl 2015 
 
Môj úplne prvý výstup: autami do Frýdlantu a odtiaľ na Lysú - dokopy 64,21 km.
Pamätám si ako bolo teplo a ja som parkoval s Felíciou na slnku. Lysá si ma okamžite získala. Ešteže sa ma ten neznámy Vlado kontaktoval na tej Strave. 😀
-zľava: Juraj, Jozef, Ja, Vlado, Vlado
 


 2: 15. september 2016

Z domu na bicykli Merida. Prvý krát som ju išiel z domu. Cez Biely kríž klasikárskou trasou, ktorá mala dokopy takmer 98 kilometrov.
31. december 2016

Silvestrovská pešia Lysá hora.

Smiešna brada, s vtedy ešte priateľkou Ivanou (teraz už manželkou) a s jej dvoma súrodencami. Zimné výstupy na Lysú som si hneď zamiloval. Bolo veľa ľudí na kopci, ale tie výhľady čo Lysá ponúkala!4: 11. jún 2017

Opäť z domu s Meridou po "klasikárskej" trase cez Biely kríž a Visalaje. Prvý krát sa mi podarilo odmerať aj svoj čas na Lysú horu z Papežova (po asfaltke). Bolo to 53:28. Celá trasa mala 92 kilometrov.

5: 21. jún 2017

To som tu fakt liezol 10 dní po predchádzajúcom výstupe. Svoj čas som nezlepšil, ale to preto, že toto som išiel na vrchol cez Ostravicu, Malenovice... čiže nie priamo cez Biely kríž, ale dookola po asfalte. Celé to malo dokopy 118 kilometrov.
6: 14. júl 2017

Východ slnka z Lysej hory. Je jedna vec ktorú fakt neznášam a to je tmavý les. Tento výstup bol strašidelný, pretože nikde nebolo ani nohy, len ja s Ivkou, a všade bolo hrozné ticho. Výhľad ale stál za to! Aj keď ešte teraz si pamätám, aká bola hore zima.

7: 17. október 2017

Z domu cez Biely kríž - klasika. Tu som vylepšil aj osobák na Lysú horu: 48:11 Počasie nám prialo natoľko, že som sa tu stretol aj s Vladom a Mircom. Aktivitu mám na dve časti - dohora a zjazd k Vladovmu autu. Musím však priložiť aj momentku, ktorá vznikla cestou dole.


8: 1. február 2018

Toto bol opäť zimný výstup s manželkou. Hrozná zima a nulová viditeľnosť na vrchole. V údolí Malenovíc dážď a relatívne teplo. Nevadí - tieto podmienky dávajú tým výstupom istú dávku originality.
9: 12. apríl 2018

Opäť klasická trasa pre tento bicykel. Cez biely kríž a Visalaje.10: 1. máj 2018

Nielen upravený najlepší čas na oficiálnom segmente na: 48:06, ale aj príjemné stretnutie na vrchole hory. Ja som to išiel opäť "klasikou".11: 20. jún 2018

Táto je pamätná aj kvôli výstupu a stretnutiu s Vladom na vrchole Lysej, ale kvôli ceste domov. Cestou hore som nahodil nový osobný rekord, ktorý už patril medzi tie slušnejšie a to 45:19. 
Cestou domov ma Staškove, pár kilometrov pred cieľom ma jeden vodič vytlačil na štrk na kraji cesty, to ma šmyklo a musel som volať odvoz. Našťastie to bolo len buchnuté stehno.

12: 17. august 2018

Opäť nočný výstup - na moje narodeniny. Znova sa zopakujem - neznášam les v noci. Tá hnusná tma a ticho. Človek ide s baterkou v ruke a keď sa otočí tak vidí fakt len tmu - ale takú akú nikde inde nevidno, nie ako v dedine, v meste. Opisujem to fakt smiešne, ale kto nevidel - nepochopí. 
Tentokrát bolo ale našťastie teplejšie a výstup sme si naozaj užili. 


13: 11. október 2018

Opäť výstup na Lysú na Meride "klasikárskou trasou" a so smiešnou bradou. Už dlhšie som si hovoril, že ak dám oficiálny segment s týmto bicyklom pod 45 minút, tak si doprajem konečne ten cestný bicykel. A hneď na začiatku mi spadla reťaz a výsledný čas bol.. 45:14. Zlepšil som svoj čas o 5 sekúnd. Kvôli tej reťazi som si ale definitívne povedal, že budúci rok sem poleziem na novom cesťáku.

14: 31. december 2018

Silvestrovský výstup s Ivkou na Lysú, ale originálnejšou trasou. Vyrazili sme z Malenovíc a cez vrchol prešli do Ostravice. Bolo kopec snehu a krajina bola rozprávková. Výhľad však bol nulový a tak som ani moc nefotil. 

15: 1. máj 2019

Cesťák. Dlho som uvažoval a sníval, ako leziem na Lysú horu na takom bicykli. Aby to malo naozaj svoje čaro, tak som ju vyliezol v rámci 148 kilometrovej trasy. To najmä kvôli tomu, že som nepoznal nejakú skratku a tak som musel ísť cez Ostravice, Malenovice... Dokonca ide o môj osobný rekord nastúpaných metrov počas jednej trasy a to: 2621 m. Čas na segmente išiel na 41:34.

16: 18. jún 2019

Našla sa skratka na Lysú a to od priehrady Šance, takže trasa mala "len" 100 kilometrov. Problém je ten, že skratka znamená 3,5 kilometrové stúpanie s priemerným sklonom 9% - čo je ale trošku skreslené, pretože sú tam dlhé kúsky, keď sklon neklesne pod 15% a ukáže sa dokonca aj 20%.

17: 11. august 2019

Rovnaká trasa ako minule, len som to kúsok predĺžil - išiel som ešte Ivke oproti a preto aj táto jazda mala 150 kilometrov. Vytiahol som aj špeciálny dres, ktorý som dostal na Beskyd Tour. Pamätám si, že tu bola aj časovka v tento deň, o ktorej som nevedel. Ďalší ročník už mám ale zapísaný v kalendári. 

18: 16. september 2019

Cieľ dať Lysú horu pod 40 minút bol taký maličký sen, ktorý som si len tak nahodil. Dokázal som sa však na to aj dosť namotivovať. Preto som nasadol na bicykel, išiel v pokojnom tempe pod "skratku" na Lysú horu, nejak to preliezol a išiel na miesto kde začína oficiálny segment. Najedol som sa, napil a naštartoval nohy. Už po kilometri som mal výborný náskok na svoj predchádzajúci najlepší čas, po dvoch tiež... V polovici stúpania mi vyplo live segment, takže už som nevidel časy. Mal som však zapnuté stopky na hodinkách. Na povestnom siedmom kilometri, čo je naozaj hnusný strmý kilometer, som chytil bicykel za barany a ťahal dohora. Na poslednom kilometri som roztočil takú kadenciu až to bolelo, ale letel som. 
A ten výsledný čas bol: 39:07. To je jeden z časov na ktoré som naozaj hrdý. Okrem tohto je to ešte Živčáková a Petránky od Rulcov. Lysá hora je však kráľovná a aj keď to nikomu nikdy nič nepovie - nikdy mi nikto nepovie, že: kokos, to je frajerina!, (okrem ľudí na Strave), tak to považujem za možno môj najväčší cyklistický úspech, pretože všetky tie prejdené kilometre a hodiny sa tu odrazili. Ale...
Snáď raz bude aj pod 35 mnút.19: 4. jún 2020

PN cez zimu 2019/2020, Korona a zavreté hranice. Na Lysej som nebol naozaj dlho a preto bol tento výjazd taký "kúzelný". Išiel som až zo Žiliny, cez Semeteš a skratkou okolo Šance a bol to naozaj pekný výjazd - v takom pohodovom tempe. Malo to 115 kilometrov a cez 2000 výškových metrov - čo je vždy pekné číslo.  Domov som však išiel s Vladom v aute. 

20 a 21: 15 . August 2020

Po dlhšej dobe tá Lysá opäť volala. Dal som si ju za cieľ aj v rámci tréningu na Beskyd Tour 2020. Išla aj moja manželka aj so sestrou. Oni išli pešo. Ja som vyliezol hore od Šance, pofotil som čo sa dalo a uvažoval či čakať na tie dve, alebo čo. Nakoniec som sa rozhodol zliezť do Papežova a dať si tú Lysú ešte raz. 😀
22: 4. júna 2021
Po otvorení hraníc z dôvodu pandémie, sme okamžite vymysleli ako na tú Lysú. Ja som išiel až zo Žiliny, kamarát Vlado opäť vytiahol MTB a doviezol sa autom do Bílé. Ja som teda prešiel cez Kysuce, Klokočov, okolo Šance a z Masarykovho údolia tou strmou stojkou až na vrchol. 
Späť som išiel opäť okolo Šance, ale len do Bílé, odkiaľ som sa odviezol s Vladom.
23: 16. júla 2021
Tentokrát žiadna Žilina, ale pekne klasicky z Kysúc, cez Klokočov a okolo Šance až na vrchol Lysej hory. Chladný vzduch, pomalá rýchlosť a hore žiadne výhľady. Cestou späť na Klokočov skratkou okolo lesnej škôlky, a odtiaľ cez Hlavice. Za to, že som šetril sily som si poďakoval v tom protivetre, keď som ešte liezol na koniec na Korcháň. Ono sa to nezdá, ale už po takej porcii výškových metrov je to celkom únavné. Prekonal som 1886 výškových metrov a v tomto týždni som ich dosiahol dokopy cez 4000. Pár týždňov po páde z bicykla, celkom v pohode.

24: 8. augusta 2021
Tak takúto špecialitu som tu ešte nemal. Išli sme totiž na Lysú horu vo dvojici, spolu s mojou manželkou Ivkou. Deň predtým so však bol na výjazde vo štvorici cez Starý aj Nový Jičín, Štramberk.., a stálo ma to dosť síl. 
Doviezli sme sa autom do obce Raškovice, zaparkovali za kostol (lebo pri kostoloch a cintorínoch je najlepšie parkovanie) a pomaly sme vyrazili do časti Papežov, odkiaľ začína oficiálny segment. 
V tento deň sa tu konala dokonca časovka, na ktorej som pôvodne chcel štartovať, ale nakoniec som to nechal tak.
Ivke som povedal, nech si robí prestávky kde len chce a koľko chce. Taktiež som jej povedal, že nepôjdem jej tempom, ale pôjdem si to sám. Čo som nemal v pláne bolo to, že sme vyrazili dohora 3 minúty pred prvým pretekárom a Ivku som stratil už na prvých metroch stúpania. Ono predsa len je to dosť strmé už zo začiatku. 
Sranda bola, že ma ľudia povzbudzovali a keď ma začali predbiehať pretekári, tak som povzbudzoval aj ja. Išiel som si pomalšie tempo, vedel som, že na rekord to nebude, tak som si to chcel len užiť. A trvalo mi to nejakých 47 minút. Ivke to trvalo hodinu 25 minút, čo je dosť v pohode aj na to, že mala celkom dosť zastávok. K času jej pomohli ľudia, ktorí ju povzbudzovali aj keď nepretekala.

25: 17. novembra 2021
Jeseň je síce chladná, ale zato je poriadne pekná. Najazdené mám celkom dosť, forma je ako tak v pohode, tak prečo neskúsiť vyliezť na Lysú? Plány,, že sa doveziem pod kopec sú ale zmenené a nakoniec to idem skúsiť rovno z domu. Teda rovno... Cez Semeteš a Hlucháňku. Bezvetrie mi však dovoľuje šetriť sily a tak som vyliezol až na vrchol. Príroda si okolo Šance pripravila nádherné divadlo. Musím spomenúť, že celá cesta - aj cez spomenuté stúpania bola skutočne nádherná. Ivka ma vyzdvihla v Bílé a mne to dalo 104 kilometrov a 1875 výškových metrov.
Komentáre